Gorzyce
Gorzyce to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, stanowiąca siedzibę gminy Gorzyce. Miejscowość leży przy trasie Sandomierz – Stalowa Wola, w pobliżu ujścia rzeki Łęg do Wisły. W Gorzycach działa klub piłkarski Stal Gorzyce, założony w 1951 roku, który w przeszłości brał udział w rozgrywkach II ligi.
Historia
Historia Gorzyc sięga końca XI wieku, kiedy powstała strażnica sandomierskiego grodu. W 1138 roku, na mocy decyzji księcia Henryka Sandomierskiego, erygowano tutaj pierwszą parafię w Puszczy Sandomierskiej. W średniowieczu wieś była ważnym węzłem komunikacyjnym, krzyżowały się tu trzy szlaki handlowe.
W 1702 roku odbył się w Gorzycach Zjazd sandomierski, a w 1809 roku miała miejsce bitwa wrzawska, w której brał udział książę Józef Poniatowski. W okresie międzywojennym powstała fabryka, która po II wojnie światowej przekształciła się w Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego.
Kościół
Parafia w Gorzycach istnieje od 1138 roku. Pierwszy kościół pw. św. Wita został zniszczony podczas II wojny światowej, a nowy obiekt, pw. św. Franciszka Salezego i Andrzeja Boboli, zbudowano w latach 1947–1950. Kościół został poświęcony w 1958 roku i w późniejszych latach przeszedł rozbudowę.
Osiedle Gorzyce
Gorzyce charakteryzuje się zabudową mieszkalną i przemysłową. W 2011 roku gminę zamieszkiwało 15 642 osób, z czego w samej miejscowości Gorzyce mieszkało 10 005 osób. Osiedle dzieli się na różne podzespoły, w tym Zakole, 3 Maja, i Edukacji Narodowej.
Przemysł
W Gorzycach znajduje się wiele zakładów produkcyjnych, w tym firma Federal-Mogul, która produkuje tłoki i odlewy z metali lekkich. Działa również kilka innych przedsiębiorstw, w tym cegielnie i piekarnie.
Placówki edukacyjne
- Przedszkole Samorządowe w Gorzycach
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Adama Osetka
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II
- Zespół Szkół im. por. Józefa Sarny
Urodzeni w Gorzycach
W 1941 roku w Gorzycach urodził się aktor i reżyser Janusz Bukowski.
Media
W Gorzycach dostępne są lokalne media, w tym telewizje i radia, takie jak TVP Rzeszów, Radio Leliwa oraz lokalne portale internetowe.