Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Górno (województwo świętokrzyskie)

Chcę dodać własny artykuł

Górno

Górno to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie o tej samej nazwie. Przez Górno przebiega droga krajowa DK74, łącząca Kielce z Opatowem.

Historia

W XIX wieku Górno stanowiło wieś w powiecie kieleckim, w gminie Górno i parafii Daleszyce. Zgodnie z danymi spisu z 1827 roku, wieś liczyła 74 domy i 360 mieszkańców. Gmina miała powierzchnię 13 344 mórg i 5187 mieszkańców, a jej sprawy administracyjne podlegały sądowi gminnemu w Bodzentynie.

W 1844 roku w Górnie działał ks. Piotr Ściegienny, który spiskował przeciw zaborcom. Dwadzieścia lat później mieszkańcy wsi uczestniczyli w powstaniu styczniowym. Podczas II wojny światowej, 5 sierpnia 1944 roku, hitlerowcy rozstrzelali 23 mieszkańców w odwecie za działania partyzanckie; w miejscowości znajduje się pomnik upamiętniający to zdarzenie.

Nazwa Górno pochodzi od słowa „góra” z sufiksem -no. W dokumentach historycznych wieś była znana jako Górne oraz Górno-Parcele, co wskazuje na różne aspekty jej historycznego użytkowania gruntów.

W latach 30. XX wieku przez wieś przebiegała trasa kolejki z Kielc do Złotej Wody koło Łagowa.