Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Górki Zagajne

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Górki Zagajne

Górki Zagajne to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia. Miejscowość ta była znana w przeszłości pod niemiecką nazwą Gurkingen.

Nazwa

Źródła etymologiczne nie dostarczają jednoznacznych informacji na temat pochodzenia nazwy „Górki Zagajne”. W 1577 roku wieś była wymieniana w parafii Brzyskorzystew jako „Górki Kotlarowe”, a jej nazwa może odnosić się do staropolskiego terminu „za gajem” lub do rodziny Górków, która była jej właścicielem.

Położenie

Wieś leży na średniowiecznym trakcie Żnin – Kcynia, w odległości 15 km od Żnina i 14 km od Kcyni.

Historia

Okolice Górek Zagajnych są jednymi z najstarszych obszarów osadnictwa na Pałukach. W pobliskiej okolicy znajdują się archeologiczne znaleziska osad słowiańskich. Po II rozbiorze Polski w 1793 roku wieś znalazła się w zaborze pruskim. W latach 1871–1900 miała miejsce intensyfikacja rozwoju gospodarczego, w tym budowa dróg i kolei wąskotorowej łączącej Górki Zagajne z cukrownią w Żninie. W 1900 roku majątek został sprzedany niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej i podzielony na 52 gospodarstwa.

Mieszkańcy Górek Zagajnych zajmują się głównie produkcją rolną i hodowlą. Lokalne organizacje, takie jak Dom Rolnika, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna, angażują się w działalność społeczno-kulturalną.

Podział administracyjny

W latach 1975–1998 Górki Zagajne należały do województwa bydgoskiego.

Demografia

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś liczyła 220 mieszkańców.

  • Marian Żenkiewicz (rocznik 1945) – elektryk, profesor nauk technicznych, polityk, poseł i senator RP, pracownik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Linki zewnętrzne

„`