Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Gorgiasz

Gorgiasz z Leontinoi

Gorgiasz z Leontinoi (ok. 480 – ok. 385 p.n.e.) był greckim filozofem, retorem i teoretykiem wymowy, uznawanym za jednego z najwybitniejszych sofistów w Starożytnej Grecji. Pochodził z Leontinoj na Sycylii, był uczniem Empedoklesa i nauczycielem Tukidydesa. W 427 p.n.e. przybył do Aten, gdzie wpływał na sprawy polityczne poprzez swoje umiejętności retoryczne. Gorgiasz jest również bohaterem platońskiego dialogu Gorgiasz.

Reklama

Myśl filozoficzna

Gorgiasz jest autorem słynnych paradoksów, które przedstawia w dziele O naturze albo o niebycie. Jego trylemat brzmi następująco:

  • Nic nie istnieje.
  • Jeśli coś istnieje, jest to niepoznawalne.
  • Jeśli coś jest poznawalne, nie można tego przekazać innym.

Argumentacja Gorgiasza jest następująca:

Reklama
  • Brak jednoznacznych poglądów na temat bytu wskazuje na jego nieistnienie.
  • Myśli mogą być oddzielone od bytu, co podważa ich wiarygodność jako źródła poznania.
  • Nie ma gwarancji, że osoba odbierająca nasze słowa zrozumie je tak, jak my.

W wyniku tych rozważań Gorgiasz neguje zarówno prawdę absolutną, jak i subiektywną.

Etyka

Etyka Gorgiasza jest etyką sytuacyjną, w której obowiązki moralne zmieniają się w zależności od kontekstu. Krytykując poprzednie filozofie, Gorgiasz stawia w centrum ludzkie doświadczenia i sytuacje, sugerując, że nie można sformułować obiektywnych zasad etycznych.

Retoryka

Gorgiasz był mistrzem sztuki retorycznej, co udowodnił w swoim podręczniku Techne rhetorike, który niestety nie zachował się. W jego twórczości znajdują się także obrony postaci mitologicznych, takie jak Pochwała Heleny oraz Obrona Palamedesa, w których argumentował na rzecz ich niewinności.

Reminiscencje literackie

Gorgiasz pojawia się w opowiadaniu Stanisława Lema „Zakład Doktora Vliperdiusa”, gdzie jego teoria pozorności bytu jest rozwijana przez robota, który uważa się za jego kontynuatora.

Reklama

Bibliografia

  • Giovanni Reale, Historia filozofii starożytnej, RW KUL Lublin 2000
  • Sekstus Empiryk, Przeciw logikom
Reklama