Gordion – Starożytne Miasto Frygii
Gordion, znane również jako Gordium, to starożytne miasto i stolica Frygii, położone w Azji Mniejszej, obecnie zlokalizowane w pobliżu wsi Yassıhöyük w prowincji Ankara. W 2023 roku miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Archeologiczne pozostałości Gordionu obejmują liczne kurhany (tumulusy) będące grobowcami frygijskich władców oraz akropol z 18 warstwami cywilizacyjnymi.
Historia Gordionu
Gordion był osiedlony od wczesnej epoki brązu i pełnił ważną rolę w państwie Hetytów jako miasto prowincjonalne. W IX wieku p.n.e. Frygijczycy uczynili go stolicą swojego królestwa. Po najazdach Kimerów i zniszczeniu miasta, Gordion został odbudowany przez Lidyjczyków, a później włączony do imperium perskiego. W 333 roku p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego, a później zniszczone przez Galatów w 278 roku p.n.e.
Legenda głosi, że synem Gordiosa był Midas, znany z daru przemieniania wszystkiego, czego dotknie, w złoto. Ostatecznie Midas musiał prosić Dionizosa o cofnięcie tego daru.
Stanowisko Archeologiczne
Wykopaliska prowadzone od 1949 roku ujawniły nieprzerwaną ciągłość osadnictwa od III tysiąclecia p.n.e. do epoki grecko-rzymskiej. Z okresu VIII-VII wieku p.n.e. zachowały się masywne mury miejskie i pozostałości rezydencji królewskiej w akropolu. Ciekawostką jest czarno-biała mozaika, uznawana za najstarszą na świecie.
Tumulusy i Nekropolie
Wokół Gordionu znajdują się liczne kurhany datowane na IX-VI wiek p.n.e., w tym grobowiec mitycznego Midasa. Największy z nich ma około 53 m wysokości. Odkryty w 1957 roku grobowiec identyfikowany z Midasem zawierał bogate dary pogrzebowe i uznawany jest za najstarszą drewnianą konstrukcję w Anatolii.
Wewnątrz kurhanu znaleziono szczątki mężczyzny z darami, które zostały przekazane do Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze.
Podsumowanie
Gordion jest ważnym miejscem archeologicznym, które dostarcza cennych informacji o starożytnej Frygii, jej kulturze oraz historii. Jego znaczenie potwierdzają zarówno odkrycia archeologiczne, jak i legendy związane z jego mieszkańcami.