Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Górażdże

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Górażdże

Górażdże, znane również jako Goradze, to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim, w gminie Gogolin.

Nazwa

W 1830 roku w alfabetycznym spisie miejscowości prowincji śląskiej Górażdże wymieniono jako Gorasdze oraz Gorażdz. W 1935 roku zmieniono nazwę na Waldenstein.

Historia wydobycia wapna

W Górażdżach intensywne wydobycie wapieni triasowych rozpoczęto w pierwszej połowie XIX wieku, co umożliwiło produkcję wapna. Zachowały się szybowe piece wapiennicze z tego okresu. Otwarcie linii kolejowej Opole – Kędzierzyn w 1845 roku, z przystankiem w Górażdżach, sprzyjało rozwojowi przemysłu. W latach 60. XX wieku rozbudowano kamieniołomy, co związane było ze wzrostem produkcji wapna oraz otwarciem nowego zakładu wapienniczego w 1966 roku. W latach 1973-1977 powstała Cementownia Górażdże, jedna z większych i nowocześniejszych w Polsce, oparta na wydobyciu z kamieniołomu w Górażdżach. W 1993 roku zakład został przejęty przez firmę HeidelbergCement, która przeprowadziła modernizacje zakładów wydobywczych i produkcyjnych. Obecnie Górażdże są siedzibą jednego z większych kamieniołomów wapienia w Polsce.

Osoby związane z miejscowością

  • Mateusz Gucman (1980) – polski zapaśnik

Podsumowanie

Górażdże to wieś o bogatej historii przemysłowej, znana z wydobycia wapienia i produkcji wapna, co miało istotny wpływ na jej rozwój.

„`