Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Góra Bałdrzychowska

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Góra Bałdrzychowska

Góra Bałdrzychowska to wieś w Polsce, położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice.

Historia

Wieś została nazwana od wzgórza nad rzeką Ner, znajdującego się naprzeciwko Bałdrzychowa. W 1176 roku Kazimierz Sprawiedliwy nadał Górę Bałdrzychowską oraz pobliskie miejscowości cystersom z Sulejowa, którzy zarządzali tym terenem do 1789 roku. W XVI wieku wieś była własnością opactwa cystersów i znajdowała się w powiecie łęczyckim.

W 1835 roku majątek został przekazany gen. Nejdhardtowi jako nagroda za udział w tłumieniu powstania listopadowego. Stworzony majorat miał charakter dziedziczny, a jego roczny dochód wynosił 20 tys. złp. Najdhardtowie posiadali tę ziemię aż do I wojny światowej, po której przeszła ona na własność Państwa Polskiego.

W 1331 roku wieś została spalona przez Krzyżaków. Na zboczu wzgórza istniał dwór, a w latach 1816–1899 funkcjonował tu browar i gorzelnia. W 1816 roku Rafał Bratoszewski założył osiedle, które nazwał Aleksandrowem, na cześć cara.

W latach 1954–1959 Góra Bałdrzychowska była siedzibą władz gromady, a po jej zniesieniu weszła w skład gromady Kałów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

W Górze Bałdrzychowskiej urodził się Wincenty Gortat, działacz społeczny i polityk, poseł na Sejm w II RP.

Bibliografia

  • Gortat W.: Góra Bałdrzychowska – Byczyna (opis porównawczy wsi…). Warszawa, 1928

Kategoria

Poddębice (gmina) – Wsze cystersów sulejowskich (województwo łęczyckie)

„`