Gołasze Mościckie
Gołasze Mościckie to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa łomżyńskiego. Mieszkańcy wsi, będący wyznawcami kościoła rzymskokatolickiego, przynależą do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kuleszach Kościelnych.
Historia
Nazwa wsi pochodzi od słowa „most”, co może wskazywać na istnienie mostków lub kładek w okolicy. Szlachta osiedlająca się w tym regionie przyjęła nazwisko Mościcki, które może mieć korzenie w rodzie Gołaszewskich lub Mościckich herbu Ślepowron, przybyłych z północnego Mazowsza.
W 1528 roku we wsi odnotowano obecność siedmiu rycerzy, którzy wystawili dwóch jeźdźców do pospolitego ruszenia. W historii wsi wyróżniają się postaci takie jak:
- bracia Michał, Mikołaj i Stefan (połowa XVI wieku)
- Paweł Mościcki, stolnik podlaski (koniec XVI wieku)
- Wojciech, komornik ziemski bielski (XVIII wieku)
- Ludwik Mościcki, uczestnik powstania styczniowego
- Bolesław Euzebiusz Mościcki (1877-1918), dowódca 1. Zaamurskiego Pułku Kawalerii, odznaczony pośmiertnie najwyższymi odznaczeniami wojskowymi.
Podczas II wojny światowej w Gołasze Mościckich miały miejsce tragiczne wydarzenia, w tym egzekucje mieszkańców przez Niemców. Dzisiaj ponad 70% ludności wsi prowadzi gospodarstwa rolne, głównie zajmując się produkcją mleka.
Obiekty zabytkowe
- Dom drewniany z początku XX wieku