Gołasze-Dąb
Gołasze-Dąb to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Kulesze Kościelne. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego są częścią parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kuleszach Kościelnych.
Historia
W regionie, który obecnie tworzy wieś Gołasze-Dąb, mieszkała niegdyś rodzina szlachecka nosząca przydomek Golas. Z biegiem czasu przyjęli nazwisko Gołaszewski, herbu Kościesza. Historia miejscowości sięga przynajmniej 1471 roku, kiedy to odnotowano Stefana, Stanisława i Bartłomieja na Gołasiach. W 1493 roku Maciej z Gołasz Dąb był jednym z fundatorów kościoła w Kuleszach Rokitnicy.
W 1528 roku wieś została wspomniana w kontekście popisu pospolitego ruszenia, gdzie mieszkało 10 rycerzy zobowiązanych do służby wojskowej oraz jedna wdowa. W 1580 roku wśród dziedziców wymieniani byli:
- Stanisław Golas Górka
- Matys syn Bartosa
- Matis syn Rosłana z Kuleszy Byków
- Pół włóki należało do chłopów
W XVIII wieku w miejscowości zamieszkiwał Albin, żonaty z Zuzanną Gołaszewską, którego syn Bartłomiej został prezesem Trybunału Apelacyjnego we Lwowie. Wśród innych znanych Gołaszewskich byli:
- Jan Gołaszewski – burgrabia zambrowski od 1641 roku
- Antoni Gołaszewski
- Jan Klemens Gołaszewski
- Walentyn Gołaszewski – w 1784 roku sprzedał część gruntów Józefowi Gołaszewskiemu