„`html
Gołanice
Gołanice to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Święciechowa. Miejscowość znajduje się 10 km na północny zachód od Leszna, nad jeziorem Krzycko Wielkie, gdzie znajdują się tereny kąpieliskowe i plażowe.
Historia
Wieś ma średniowieczne korzenie, istniejąc co najmniej od pierwszej połowy XV wieku. Po raz pierwszy została wymieniona w 1421 roku jako Golnicz. W kolejnych latach zmieniała nazwy, m.in. Golynicza, Golanycze, aż do współczesnej formy Gołanice.
Gołanice były własnością lokalnej szlachty, w tym rodziny Kotwiczów. W 1421 roku wieś stała się siedzibą parafii. W 1450 roku była częścią powiatu wschowskiego. W kolejnych wiekach, właściciele wsi zmieniali się, a wśród nich byli m.in. Henryk Kotwicz, Jan Kotwicz oraz Jan Gołaniecki.
W 1510 roku w miejscowości istniał folwark, karczma i młyn. Przez wieki rozwijała się gospodarczo, a w 1563 roku odnotowano 4,5 łana ziemi. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa leszczyńskiego.
Zabytki
W Gołanicach znajduje się późnobarokowy kościół z 1782 roku, ufundowany przez Stanisława Krzyckiego. W jego wnętrzu znajduje się:
- Ołtarz główny z obrazem Chrystusa na Krzyżu z początku XIX wieku
- Ambona i chrzcielnica z końca XVIII wieku
- Barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena z końca XVIII wieku przed plebanią
Kościół zachował także ciekawe elementy architektoniczne, m.in. portal i tablicę fundacyjną w wieży. W przeszłości przy kościele rosła lipa o obwodzie ponad 450 cm, która została wycięta w latach 80. XX wieku.
Przypisy
Bibliografia
- Bogdan Zgodziński, „Województwo leszczyńskie”. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Poznań: Państwowe Wydaw. Naukowe. Oddział, 1989.
Linki zewnętrzne
„`