„`html
Gola – Wieś w Wielkopolsce
Gola to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice. Została wymieniona w dokumentach historycznych od XIII wieku.
Historia
Wieś ma swoje korzenie w średniowieczu, z pierwszymi wzmiankami z 1287 roku. Początkowo była własnością kościelną, należącą do opactwa cystersów w Obrze. W kolejnych stuleciach przeszła w ręce lokalnej szlachty, w tym rodzin Rzeszotarzewskich, Trzebawskich oraz Śmigielskich.
W 1440 roku Gola znajdowała się w powiecie kościańskim Korony Królestwa Polskiego. Z dokumentów wynika, że wieś była częścią parafii Rzeszotarzewo. W 1401 roku miała miejsce transakcja, w której Wojciech Rzeszotarzewski zapowiedział przed sądem zastawione mu ziemie, w tym Golę.
W 1431 roku król Władysław Jagiełło potwierdził przywileje klasztoru w Obrze, co podkreśla znaczenie Goli w tamtym okresie. W latach 1440-1482 Sędziwój Korzbok Trzebawski był właścicielem wsi, a w 1482 Jan Śmigielski zakupił Golę oraz inne wsie za 2000 złotych węgierskich.
Okres zaborów
Po II rozbiorze Polski w 1793 roku Gola weszła w skład Prus. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) wieś była większą miejscowością w powiecie babimojskim. W 1837 roku Gola liczyła 174 mieszkańców.
W latach 1975-1998 Gola była częścią województwa poznańskiego.
Przypisy
- Gola wymieniana w dokumentach od 1287 roku.
- Właściciele: cystersi w Obrze, rodziny szlacheckie.
- Znaczenie w historycznych podziałach administracyjnych.
Bibliografia
Informacje o Goli można znaleźć w „Słowniku historyczno-geograficznym województwa poznańskiego w średniowieczu”.
Linki zewnętrzne
„`