Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gogolewo (powiat słupski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gogolewo

Gogolewo, kaszb. Gògòlewò, to wieś kaszubska w województwie pomorskim, powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa słupskiego.

Nazwa

Nazwa Gogolewo została po raz pierwszy wzmiankowana w 1229 roku jako Gogolow. Jej pochodzenie ma charakter słowiański, a istnieją dwie hipotezy etymologiczne:

  • Nazwa dzierżawcza pochodząca od imienia Gogol z formantem –ewo.
  • Nazwa topograficzna wywodząca się od słowa gogoł, oznaczającego „dziką kaczkę”, również z formantem –ewo.

Cmentarz ewangelicki

Cmentarz ewangelicki w Gogolewie znajduje się na północny wschód od wsi, obecnie w pobliżu lasu. Został założony na terenach płaskich, na powierzchni około 0,55 ha. Granice nekropolii są niejasne; część badaczy wskazuje na brak starodrzewu wyznaczającego te granice, inni twierdzą, że zachował się układ granicznych świerków. Wejście na cmentarz znajdowało się od strony północnej, a przestrzeń była podzielona brzozową aleją na dwie kwatery, w tym jedną dziecięcą w części wschodniej.

Ochrona przyrody

W obrębie Gogolewa znajdują się dwa użytki ekologiczne: „Moczary” (Torfowisko Gogolewo) oraz „Torfowisko Dobra”. Pierwszy z nich został ustanowiony Rozporządzeniem Nr 5/98 Wojewody Słupskiego z dnia 28 kwietnia 1998 r., a drugi na mocy Uchwały Nr XV/80/2008 Rady Gminy Dębnica Kaszubska z dnia 14 lutego 2008 r. Ochroną objęte są torfowiska: wysokie o powierzchni 4,55 ha oraz przejściowe o powierzchni 0,83 ha.

„`