Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gniewięcin

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gniewięcin

Gniewięcin to wieś sołecka w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Sędziszów. W latach 1954–1959 była siedzibą władz gromady Gniewięcin, a po jej zniesieniu włączono ją do gromady Sędziszów. Miejscowość ta administracyjnie należała do województwa kieleckiego w latach 1975–1998.

Historia

W XIX wieku Gniewięcin znajdował się w parafii Sędziszów, 4 km na południowy wschód od Sędziszowa. W 1827 roku wieś zajmowała powierzchnię 1198 mórg, posiadając 28 domów i 346 mieszkańców. W 1872 roku liczba osad wynosiła 56, a grunty orne obejmowały 419 mórg. W skład majątku wchodziły folwarki: Piła i Lipie.

Zgodnie z relacjami historycznymi, Gniewięcin był pierwotną siedzibą rodziny Lisów ze Mstyczowa, którzy fundowali opactwo Jędrzejowskie. W XIV wieku dziedzicem Gniewięcina był Piotr Lis. W XVI wieku wieś przeszła w ręce rodziny Płazów herbu Topór, a w XVII wieku właścicielami zostali Dobińscy herbu Rola, na czele z Grzegorzem Dobińskim.

W XIX wieku własność Gniewięcina przeszła na Kazimierza Lanckorońskiego, a w 1872 roku została sprzedana Bolesławowi Łuniewskiemu. Na początku XX wieku majątek został rozparcelowany. W Gniewięcinie spędził ostatnie lata życia Roman Rupniewski, malarz i oficer artylerii Wojska Polskiego, który zmarł tam w 1892 roku.

Podsumowanie

  • Gniewięcin – wieś w woj. świętokrzyskim, gmina Sędziszów.
  • Historia sięga XIV wieku, związana z rodzinami Lisów, Płazów i Dobińskich.
  • Od XIX wieku wieś zmieniała właścicieli, a majątek został rozparcelowany na początku XX wieku.

„`