Gmina we Francji
Gmina, znana również jako 'komuna’, to jednostka samorządu terytorialnego we Francji, odpowiadająca polskiej gminie. Gminy mają generalną kompetencję w zakresie spraw lokalnych, z wyjątkiem tych, które są wyłączone na rzecz administracji rządowej lub wyższych wspólnot (departamentów, regionów). Organami gminy są rada gminy i mer.
Organy gminy
Rada gminy
Rada gminy jest organem przedstawicielskim wybieranym na sześcioletnią kadencję w wyborach powszechnych. Liczba radnych w gminie zależy od liczby mieszkańców:
- 7 radnych w gminach do 100 mieszkańców
- do 69 radnych w gminach powyżej 300 tys. mieszkańców
- wyjątkowo: Lyon – 73, Marsylia – 101, Paryż – 163 radnych
Rada gminy podejmuje uchwały w sprawach objętych jej kompetencją, zatwierdza budżet oraz plan zagospodarowania przestrzennego, który wymaga późniejszej akceptacji rządu. W przypadku niektórych uchwał rada musi powiadomić prefekta.
Mer
Mer, czyli burmistrz, jest organem wykonawczym gminy. Wybierany jest przez radę gminy kwalifikowaną większością głosów. Kadencja mera jest zgodna z kadencją rady, a jego odwołanie jest możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak poważny błąd w wykonywaniu obowiązków, który może spowodować interwencję ministra spraw wewnętrznych.
Do zadań mera należy:
- wykonywanie uchwał rady gminy
- reprezentowanie gminy
- wykonywanie zadań zleconych przez administrację rządową
- nadzorowanie urzędników gminnych i jednostek im podległych