Gluon – Cząstka Elementarna
Gluon to bezmasowa cząstka elementarna, która pośredniczy w oddziaływaniach silnych, przenosząc ładunek kolorowy pomiędzy kwarkami oraz między innymi gluonami. Jest to bozon pośredniczący, który nie ma ładunku elektrycznego. Gluony są kwantami pola Yanga-Millsa, a ich oddziaływania z kwarkami opisuje teoria chromodynamiki kwantowej.
Właściwości Gluonów
Gluony tworzą pole sił kolorowych i mają własny ładunek kolorowy, co umożliwia im oddziaływanie samym ze sobą. W rezultacie mogą powstawać pętle gluonowe w diagramach Feynmana. Istnieje osiem stanów kwantowych gluonów, które odpowiadają różnym kolorom. Można je zapisać w następujący sposób:
- (czerwono-antyzielony)
- (zielono-antyniebieski)
- (niebiesko-antyczerwony)
- (zielono-antyczerwony)
- (niebiesko-antyzielony)
- (czerwono-antyniebieski)
Oddziaływanie Gluonów z Kwarkami
Gluony przenoszą ładunki podwójne, składające się z koloru i antykoloru, jednak każdy gluon przenosi tylko jeden ładunek kolorowy. Na przykład, gluon czerwono-antyniebieski przenosi kolor czerwony. Gdy kwark emituje lub pochłania gluon, jego kolor ulega zmianie. Przykładowo, kwark czerwony może przekształcić się w kwark niebieski po emisji gluonu czerwono-antyniebieskiego, który następnie jest pochłaniany przez inny kwark niebieski, zmieniając jego kolor na czerwony.
Rola Gluonów w Hadronach
W hadronach, kwarki nieustannie emitują i pochłaniają gluony, co sprawia, że nie można zaobserwować koloru pojedynczego kwarka. Na przykład, mezon π+ składa się z jednego kwarka górnego i jednego antykwarka dolnego, a jego stabilność jest zapewniana przez silne oddziaływanie przenoszone przez gluony.