„`html
Gleba – Wieś w Województwie Mazowieckim
Gleba jest wsią sołecką położoną w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Kadzidło. Znajduje się 7,5 km na południowy zachód od Kadzidła, na lewym brzegu rzeki Omulwi.
Historia
Wieś Gleba składa się z kilku kolonii: Bagno, Dąbrowa, Dorszowa Góra, Gleba-Góry, Górki, Jeziorko, Kępina i Nadkanale. Gleba istniała przed 1701 rokiem. W 1765 roku odnotowano 17 gospodarstw, a w 1820 roku liczba gospodarzy wzrosła do 27. W 1827 roku wieś liczyła 37 domów i 211 mieszkańców.
Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku, Gleba miała 405 mieszkańców, z których 397 było wyznania rzymskokatolickiego. Miejscowość należała do parafii w Kadzidle oraz gminy Dylewo. W lesie koło Gleby znajduje się miejsce po partyzanckim obozowisku por. Józefa Kozłowskiego, które zostało zlikwidowane w 1948 roku przez UB.
Wydarzenia XX wieku
W 1948 roku w lesie Kraski miała miejsce akcja przeciwko grupie partyzanckiej, w której brało udział ponad 1500 żołnierzy. Po całodziennym starciu, obrona partyzantów została przełamana, a ranny Józef Kozłowski został przewieziony do Warszawy na śledztwo. Na terenie wsi kręcono zdjęcia do filmu „Historia Roja”.
Administracja i Organizacje
W latach 1975–1998 Gleba administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego. We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna, powołana w 1960 roku, wyposażona w samochód ciężarowy STAR 266 M MAN.
Z punktu widzenia administracji Kościoła katolickiego, Gleba znajduje się w diecezji łomżyńskiej, w dekanacie Kadzidło, w parafii pw. Ducha Świętego.
Podsumowanie
Gleba to wieś o bogatej historii, z licznymi kolonami i znaczącymi wydarzeniami z XX wieku. Obecnie jest siedzibą lokalnych organizacji, w tym Ochotniczej Straży Pożarnej, oraz częścią struktury kościelnej diecezji łomżyńskiej.
„`