Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gładyszów

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gładyszów

Gładyszów, znany również w języku łemkowskim jako Ґлaдышiв, to wieś położona w gminie Uście Gorlickie, województwo małopolskie. We wsi znajdują się dwie drewniane cerkwie oraz cmentarze wojenne z czasów I wojny światowej. Miejscowość ma dobre połączenia autobusowe z Gorlicami i Konieczną.

Położenie

Wieś usytuowana jest w środkowej części Beskidu Niskiego, na południowy wschód od Magury Małastowskiej, około 20 km na południe od Gorlic oraz 10 km od granicy ze Słowacją. Zabudowania Gładyszowa ciągną się wzdłuż doliny potoku Gładyszówka. Integralne części miejscowości to m.in. Beniówka, Koło Kościoła, Niżny Koniec, Wierchnia oraz Wyżny Koniec.

Historia

Początkowo wieś nazywała się Kwoczeń, a obecna nazwa pochodzi od rycerzy Gładyszów z Szymbarku. Gładyszów został założony na prawie wołoskim w 1417 roku. Najstarsze wzmianki pochodzą z 1629 roku, a wieś szacuje się na koniec XVI wieku. W XIX wieku wieś liczyła około 720 mieszkańców. W 1900 roku zanotowano 311 mężczyzn i 301 kobiet, z przewagą wyznawców grekokatolickich.

Podczas I wojny światowej Gładyszów był w strefie działań wojennych, co spowodowało znaczne zniszczenia. W 1918 roku odbył się tu wiec Łemków, który doprowadził do powołania Ruskiej Rady. W okresie międzywojennym wieś miała około 220 domów. W 1947 roku większość Łemków została wysiedlona, pozostawiając jedynie kilka rodzin. Obecnie w Gładyszowie znajduje się 100 domów.

Wspólnoty religijne

Gładyszów jest siedzibą trzech parafii:

  • Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela
  • Prawosławna parafia pod tym samym wezwaniem
  • Greckokatolicka parafia pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego

W miejscowości znajdują się także trzy świątynie, w tym nowa cerkiew prawosławna, która jest w budowie.

Zabytki

W Gładyszowie znajdują się obiekty wpisane do rejestru zabytków:

  • Cerkiew Narodzenia św. Jana Chrzciciela (1857)
  • Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego (1938)
  • Cmentarz wojenny nr 55
  • Cmentarz wojenny nr 61
  • Cmentarz wojenny nr 60

Mieszkańcy

Austriacki spis katastralny z 1787 roku wymienia 508 grekokatolików w Gładyszowie. Liczba mieszkańców oraz wyznawców różnych religii zmieniała się na przestrzeni lat, z przewagą grekokatolików w większości spisów.

„`