Giovanni Battista di Quadro
Giovanni Battista di Quadro, znany również jako Jan Baptysta Quadro, był włosko-polski architektem renesansowym, który zmarł między 10 kwietnia 1590 a 16 stycznia 1591 w Poznaniu. Jest szczególnie znany z przebudowy poznańskiego ratusza.
Życiorys
Pochodził prawdopodobnie z Ponte Tresa w Szwajcarii. Do 1550 roku pracował w Saksonii i na Śląsku, a następnie podpisał kontrakt na przebudowę ratusza w Poznaniu. W latach 1551-1552 pełnił rolę rzeczoznawcy budowlanego w Płocku oraz objął stanowisko architekta miejskiego w Poznaniu, które sprawował do 1562 roku. Współpracował z mieszkańcami i duchowieństwem na terenie Poznania i Wielkopolski.
W latach 1568-1572 pracował nad przebudową Zamku Królewskiego w Warszawie. Miał żonę, Barbarę Sztametównę, z którą miał dom w Poznaniu oraz inne nieruchomości. Po 1575 roku wycofał się z pracy zawodowej, a jego majątek został zniszczony przez procesy sądowe. Zmarł w zapomnieniu.
Zrealizowane projekty
Do najważniejszych dzieł di Quadro należą:
- Ratusz w Poznaniu (1550-1560)
- Nagrobek bp. Adama Konarskiego w poznańskiej katedrze
- Budynek wagi miejskiej w Poznaniu (przebudowa 1563, remont 1573)
- Ratusz w Krobi
Nie zachowały się natomiast:
- Kamienice w Poznaniu przy Starym Rynku i ulicach Wrocławskiej oraz Ślusarskiej
- Zamek Królewski w Warszawie (1568-1572)
- Siedziba zgromadzenia księży św. Stanisława przy ul. Za Bramką
Wśród przypuszczalnych prac, które mogły być jego autorstwa, wymienia się kaplicę Kościeleckich oraz różne obiekty w Poznaniu.
Rodzina
W latach 1550-1552 w Poznaniu pracowali również jego bracia, którzy byli muratorami.
Bibliografia
- Antoni Gąsiorowski, Jerzy Topolski (red.) Wielkopolski słownik biograficzny. Warszawa-Poznań: PWN, 1983.
Linki zewnętrzne
Audycja, Ratajska Telewizja Kablowa.
Giovanni Battista di Quadro jest uznawany za jednego z czołowych architektów polskiego renesansu, a jego prace miały znaczący wpływ na architekturę Poznania i Wielkopolski.