Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Gimnazjum Akademickie w Toruniu

Gimnazjum Akademickie w Toruniu

Gimnazjum Akademickie w Toruniu, znane również jako Seminarium Ecclesiae, to protestancka szkoła założona w 1568 roku, która stała się jednym z najważniejszych ośrodków edukacyjnych w Królestwie Polskim. Szkoła wyróżniała się wysokim poziomem nauczania oraz nowatorstwem w podejściu do edukacji.

Reklama

Historia

Gimnazjum powstało poprzez przekształcenie istniejącej szkoły miejskiej i początkowo mieściło się w budynkach dawnego klasztoru franciszkańskiego. Było to trzecie gimnazjum ewangelickie w Prusach Królewskich, po Elblągu i Gdańsku. W początkowych latach zatrudniało 11-12 nauczycieli, w tym 4-6 profesorów.

W latach 1584-1594 burmistrz Torunia, Henryk Stroband, zreformował szkołę, co doprowadziło do jej podniesienia do rangi Gimnazjum Akademickiego w 1598 roku. Program nauczania został wydłużony do dziesięciu lat, a uczniowie mieli obowiązek zdawania egzaminów, aby przejść do następnej klasy. Uczono głównie łaciny, a język niemiecki był pomocniczy w trzech pierwszych klasach.

Reklama

Stroband przyczynił się również do utworzenia biblioteki gimnazjalnej w 1594 roku oraz drukarni w 1598 roku. Biblioteka dysponowała bogatym księgozbiorem, w tym zbiorami poklasztornymi oraz darowiznami. Była to również przestrzeń kulturalna i naukowa, z której korzystali wielu absolwenci, studiujący na renomowanych uniwersytetach w Polsce i Niemczech.

Znani absolwenci i wykładowcy

Wśród absolwentów Gimnazjum byli m.in.:

  • Jakub Henryk Zerneke – burmistrz i historyk Torunia
  • Adam Freytag – matematyk i inżynier
  • Michał Jan Hube – fizyk i pedagog
  • Samuel Thomas von Sömmering – anatom i lekarz

Wykładowcy to m.in.:

  • Michał Bogusław Ruttich – kaznodzieja
  • Ulryk Schober – poeta łaciński
  • Krzysztof Hartknoch – historyk

Zmiany i kontynuacja tradycji

Po 1724 roku, w wyniku konfliktów z jezuitami, gimnazjum przeniesiono do budynku bursy. Pod panowaniem pruskim szkoła straciła charakter wyznaniowy, a w 1821 roku przeszła na własność klasztoru franciszkanów. W 1822 roku z powodu złego stanu technicznego budynków, zostały one rozebrane. Tradycje Gimnazjum Akademickiego kontynuuje obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Bibliografia i Linki

Więcej informacji można znaleźć w dostępnych źródłach oraz publikacjach dotyczących Gimnazjum Akademickiego w Toruniu.

Reklama
Reklama