Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gierłoż (powiat kętrzyński)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Gierłoż – Informacje ogólne

Gierłoż (niem. Görlitz) to osada leśna w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa olsztyńskiego. Stanowi ostatni przystanek na trasie do Wilczego Szańca z drogi Kętrzyn–Giżycko.

Historia

Nazwa wsi wywodzi się od prokuratora Hansa von Görlitz, który w 1353 roku miał tu zamek myśliwski. Po zniszczeniu krzyżackiej strażnicy przez najazd Olgierda, zamek był użytkowany przez prokuratorów kętrzyńskich aż do 1426 roku. W 1437 roku miasto Rastenburg nabyło 50 włók gierłoskiego lasu, co miało miejsce aż do 1945 roku.

Po I wojnie światowej Gierłoż znalazł się w granicach Republiki Weimarskiej, a następnie III Rzeszy, gdzie powstała kwatera główna Hitlera znana jako Wilczy Szaniec.

XX wiek

W 1913 roku majątek w Gierłoży posiadał Julius von Normann. Po jego śmierci, majątek przeszedł w ręce Dodo zu Innhausen und Knyphausen, który był starostą powiatu rastenburskiego do 1934 roku. Knyphausen zbudował neobarokowy dwór w pobliżu jeziora Siercze, gdzie mieszkał do 1945 roku.

Rola starosty Schulza

Po Knyphausenie starostą został Fritz Schultz, który był związany z NSDAP i organizował wydarzenia w Wilczym Szańcu. Jego kadencja była krytykowana przez lokalną arystokrację, a po jego śmierci w czasie ucieczki, pozostawił po sobie negatywne opinie.

Współczesność

Dwór w Gierłoży przez wiele lat pełnił funkcję ośrodka wczasowego Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Po remoncie i rozbudowie, obecnie funkcjonuje jako hotel „Księżycowy Dworek”. Wieś znajduje się przy drodze z Czernik do Wilczego Szańca i obejmuje kilka gospodarstw rolnych oraz leśniczówki.

W 2000 roku Gierłoż liczyło 24 mieszkańców i należy do sołectwa Czerniki.

„`