Gębice
Gębice, znane również jako Amtitz, to wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Gubin. Miejscowość leży nad rzeką Lubszą na obszarze Dolnych Łużyc. W latach 1975-1998 Gębice były częścią województwa zielonogórskiego.
Wieś, historycznie ulicówka, obecnie ma charakter wielodrożnicy z zabudową zwartą. Pierwsza wzmianka o Gębicach pochodzi z 1357 roku. W XVI wieku miejscowość stała się siedzibą rycerską rodziny von Zeschau, a później von Löben. Większość budynków we wsi pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.
Zabytki
Gębice posiada kilka cennych zabytków, w tym:
- Kościół ewangelicki w ruinie, gotycki z XV wieku, odbudowany w 1770 roku, z późniejszymi dobudowami.
- Cmentarz przykościelny.
- Zespół zamkowy z XVI-XVIII wieku, w tym:
- Zamek książąt von Schönaich, spalony w 1945 roku.
- Oficyna.
- Brama.
- Około 20 domów z XIX wieku.
Obóz jeniecki i Maksymilian Kolbe
W czasie II wojny światowej w Gębicach funkcjonował oboz jeniecki Stalag III B Furstenberg – Filia Amtitz, który istniał od 1938 do 1943 roku. Początkowo więźniami byli czescy jeńcy, a po wrześniu 1939 roku zaczęto osadzać Polaków, w tym grupę duchownych z Niepokalanowa. Maksymilian Kolbe był więźniem obozu przez trzy miesiące, do 8 listopada 1939 roku.
W listopadzie 1939 roku oboz przeniesiono do namiotów na zachód od wsi, gdzie przetrzymywano 20-25 tysięcy więźniów. Po likwidacji obozu w połowie 1940 roku, powstał oboz przejściowy dla więźniów z różnych krajów.
Przy szosie z Gubina do Starosiedla znajduje się pomnik upamiętniający ofiary obozu w Gębicach.
Bibliografia
- Gubińskie Towarzystwo Kultury – Zeszyty Gubińskie nr 5