„`html
Gąsiorowo
Gąsiorowo to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Wieliczki. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa suwalskiego.
Historia
W 1475 roku wielki mistrz H. von Richtenberg wyznaczył 3 włóki na miejscu obecnej wsi Gąsiorowo. Wieś została lokowana na prawie chełmińskim w 1553 roku przez księcia Albrechta, który nadał 8 włók Stańkowi, Grzegorzowi, Łazarzowi i Szymonowi z Golubia. Cztery włóki przydzielono w Golubiu, a pozostałe cztery „za rzeką Legą przy moście, którędy droga wiedzie do Kleszczewa”, czyli w Gąsiorowie.
W tym samym roku książę Albrecht przyznał Pawłowi z Golubia oraz jego synowi młyn, folusz i dwie włóki za Legą. Gąsiorowo powstało w wyniku oddzielenia się od posiadłości w Golubiu w 1719 roku. W 1938 roku liczba mieszkańców wynosiła 65, a szkoła jednoklasowa mieściła się w Babkach Gąseckich.
Miejscowość w dokumentach historycznych występowała jako Gross Gonschorowen, Gonziorowen, Gonsoroffen, a dwór Gąsiorówko był znany jako Kleinkioewen. W 1938 roku hitlerowskie władze zmieniły nazwę wsi na Klinken.
Zabytki
- Cmentarz z XVIII wieku z nagrobkami i grobowcem rodowym dawnych właścicieli wsi.
- Głaz z wyrytym odciskiem dłoni nad rzeką.
„`