Jezioro Gardno
Jezioro Gardno to poligenetyczne jezioro przybrzeżne, zlokalizowane na Wybrzeżu Słowińskim w województwie pomorskim. Oddzielone jest od Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją oraz rzeką Łupawą. Powierzchnia jeziora wynosi 2468 ha, a maksymalna głębokość to 2,6 m. Całość akwenu znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym, w obrębie którego leży rezerwat Wyspa Kamienna.
Turystyka i rekreacja
Jezioro Gardno stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki kwalifikowanej, przyciągając windsurfingowców, żeglarzy oraz wędkarzy. W okolicach jeziora rozwija się baza hotelowa, co sprzyja turystyce.
Stany wody jeziora
Poziom wody w jeziorze ulega zmianom pod wpływem wiatru oraz poziomu zwierciadła wody w morzu. Najwyższe stany wody występują w okresie od listopada do lutego, a ich wzrost może być spowodowany napływem wód morskich. Wysoki poziom wody związany jest z wiatrami z kierunków N, W, NW oraz SW, natomiast wiatry z kierunków E, SE, NE powodują obniżenie poziomu wody.
Większy dopływ rzeczny do jeziora zazwyczaj występuje w miesiącach od listopada do kwietnia, a sytuacje zwiększonego stanu wody związane z dopływem powierzchniowym są rzadkie.
Obszary ochrony przyrody
- Obszar ochrony ścisłej Gardnieńskie Lęgi
- Obszar ochrony ścisłej Jezioro Dołgie Małe
- Obszar ochrony ścisłej Mierzeja
- Obszar ochrony ścisłej Wyspa Kamienna
Tragedia harcerek w 1948 roku
18 lipca 1948 roku miała miejsce tragedia na jeziorze, w wyniku której zginęło 25 osób, w tym 22 nastoletnie harcerki z Łodzi. Wypadek był spowodowany nieodpowiedzialnością przewoźnika, który w łodziach przeładował uczestników wycieczki. Silny wiatr spowodował wywrócenie łodzi, co doprowadziło do tragedii, uznawanej za największą w historii polskiego harcerstwa w czasie pokoju.