Gamma Centauri
Gamma Centauri (γ Cen) to gwiazda w gwiazdozbiorze Centaura, oddalona od Słońca o około 130 lat świetlnych. Znana jest również pod tradycyjną nazwą Muhlifain, która wywodzi się z arabskiego i odnosi się do „dwóch rzeczy” lub „składania przysięgi”.
Charakterystyka obserwacyjna
Gamma Centauri jest jedną z jaśniejszych gwiazd w swojej konstelacji, z obserwowaną wielkością gwiazdową równą 2,20 oraz wielkością absolutną −0,80m. Jest to gwiazda podwójna, której składniki A i B mają odpowiednio wielkości 2,82m i 2,88m. Składniki są oddalone o 0,8–0,1″, co utrudnia ich obserwację z terenów Polski.
Charakterystyka fizyczna
Układ gwiazd okrąża wspólny środek masy w czasie 84,5 roku, z przeciętnym oddaleniem wynoszącym 37 au, z maksymalnym zbliżeniem do 6 au i oddaleniem do 97 au. Obie gwiazdy są białymi podolbrzymami typu A, o temperaturze około 9300 K i jasności 95 razy większej niż Słońca. Szacunkowa masa każdej z gwiazd wynosi około 3,7 M☉, co sugeruje możliwość istnienia niezaobserwowanych towarzyszy. Gwiazdy ewoluują podobnie i w przyszłości mogą stać się parą olbrzymów, a następnie białymi karłami po odrzuceniu otoczek.
Optyczni towarzysze
Washington Double Star Catalog wymienia także dwóch optycznych towarzyszy Gamma Centauri: składnik C o wielkości 14,4m, który znacznie zmienił położenie względem pary γ Cen AB w ciągu ponad stu lat, oraz składnik D, którym jest Tau Centauri.