Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gałowo (województwo wielkopolskie)

Chcę dodać własny artykuł

Gałowo – Charakterystyka

Gałowo to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Szamotuły. W przeszłości, w latach 1975–1998, miejscowość ta była częścią województwa poznańskiego. Wieś szlachecka, w 1580 roku znajdowała się w powiecie poznańskim. Obecnie leży 2 km na południowy zachód od centrum Szamotuł, przy drodze wojewódzkiej nr 187.

Historia

Najstarsza wzmianka o Gałowie pochodzi z 1382 roku, kiedy to wieś była własnością kasztelana nakielskiego Sędziwoja Świdwy z rodu Nałęczów. W latach 1820–1852 w Gałowie działała pierwsza w Wielkopolsce cukrownia, przetwarzająca buraki z własnych plantacji, której właścicielem był Józef hr. Mycielski. Cukier produkowany w formie bochenków dostarczano do Poznania, jednak zmiany na rynku spowodowały zamknięcie zakładu. Mycielski był również pionierem w rozwoju rolnictwa oraz brał udział w powstaniu listopadowym (1830-1831).

W 1910 roku Ludwika Mycielska przekazała ozdobną szafę z szamotulskimi strojami ludowymi do zbiorów w Poznaniu. W 1926 roku artysta malarz Wojciech Kossak portretował Zofię i Michała Mycielskich w ich majątku, który pozostawał w rękach rodziny do 1939 roku.

Zabytki

  • Pałac w Gałowie – zbudowany w stylu neoklasycystycznym, powstał około 1910 roku jako rozbudowa wcześniejszego dworu. Posiada dziewięcioosiową strukturę z półkolistym gankiem na kolumnach. W 1986 roku został odnowiony i obecnie mieści siedzibę Przedsiębiorstwa Rolniczo-Handlowego „Gałopol”.
  • Pozostałości folwarku – obora z 1894 roku.
  • Park krajobrazowy – z XIX wieku o powierzchni 16,37 ha, bogaty w zadrzewienie i stawy rybne. W parku znajdują się drzewa o pomnikowych wymiarach, w tym topola czarna i dęby szypułkowe.

Podsumowanie

Gałowo to wieś o bogatej historii i cennych zabytkach, w tym neoklasycystycznym pałacu oraz parku krajobrazowym, które stanowią ważne elementy dziedzictwa kulturowego regionu.