Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gallipoli (półwysep)

Chcę dodać własny artykuł

Gallipoli – Półwysep w Turcji

Gallipoli (tur. Gelibolu), znany w starożytności jako Chersonez Tracki, to półwysep położony w europejskiej części Turcji, między cieśniną Dardanele a północną zatoką Morza Egejskiego. Jego długość wynosi około 90 km, a szerokość do 21 km. Głównym miastem regionu jest Gallipoli.

Historia

W 1356 roku półwysep został zdobyty przez Turcję, stając się pierwszą turecką posiadłością w Europie. Gallipoli zyskało szczególne znaczenie podczas I wojny światowej, będąc miejscem desantu oraz intensywnych walk wojsk sprzymierzonych, w tym brytyjskich, australijskich, nowozelandzkich i francuskich, w okresie od kwietnia 1915 do stycznia 1916 roku.

Operacja, przygotowana przez Winstona Churchilla, miała na celu opanowanie cieśnin czarnomorskich oraz otwarcie drogi wodnej dla państw Ententy do Rosji. Niestety, trudne warunki i silny opór turecki doprowadziły do klęski wojsk sprzymierzonych, które poniosły ogromne straty, szacowane na 180 tys. żołnierzy. Tureckie straty wyniosły około 220 tys. żołnierzy.

W trakcie tych walk wyróżnił się Mustafa Kemal, dowódca armii tureckiej, który później zdobył sławę jako Kemal Atatürk, założyciel nowoczesnego państwa tureckiego po upadku Imperium Osmańskiego.