Gaja w Mitologii Greckiej
Gaja (gr. Gaía, Gḗ, łac. Terra) to jedna z najstarszych postaci w mitologii greckiej, uosabiająca Ziemię-Matkę. Wyłoniła się z Chaosu, symbolizując płodność i macierzyństwo.
Pochodzenie i Rodzina
Gaja zrodziła Góry (Ourosi) i była matką Morza (Pontos), którego ojcem był Eter. W trakcie mitologii Gaja miała wiele ról, szczególnie w pradziejach, kiedy to u boku swojego syna i męża, Uranosa, dominowała nad światem.
Jej związki rodzinne obejmowały:
- Związek z Pontosem – z którego narodziły się bóstwa morskie: Nereus, Forkos, Taumas oraz Eurybia i Keto.
- Związek z Uranosem – z którego pochodziły hekatonchejrowie, cyklopi i tytani, w tym Kronos i Okeanos.
Bunt przeciw Uranosowi
Uranos obawiał się potęgi swoich dzieci i strącał je do Tartaru. Gaja, pragnąc ich uwolnienia, namawiała tytanów do buntu, jednak tylko Kronos zdecydował się na działanie. Po brutalnym ataku, w którym Kronos odciął genitalia Uranosa, z krwi Gai narodziły się boginie zemsty Erynie oraz nimfy Meliady, a z nasienia powstały giganci.
Kronos i Zeus
Kronos, po objęciu władzy, połykał swoje dzieci. Jego żona Rea, w obawie o Zeusa, najmłodsze dziecko, zwróciła się o pomoc do Gai i Uranosa. Gaja pomogła jej ukryć Zeusa, ale później, widząc, jak Zeus traktuje tytanów, zapowiedziała mu utratę tronu. W odpowiedzi urodziła gigantów, którzy mieli obalić bogów olimpijskich, lecz ich plan nie powiódł się, a giganci zostali pokonani.
Ostateczne Związki Gai
Na zakończenie Gaja związała się z Tartaros, z którego urodziła potężnego potwora, Tyfona. Tylko Zeus był w stanie mu sprostać, pokonując go w epickiej walce.
Podsumowanie
Gaja jest kluczową postacią w mitologii greckiej, reprezentującą siłę Ziemi oraz macierzyństwo. Jej historia ilustruje złożoność relacji rodzinnych oraz walkę o władzę wśród bogów.
Przypisy
- Kategoria: Bogowie greccy
- Kategoria: Boginie-matki
- Kategoria: Bóstwa ziemi
- Kategoria: Bóstwa stworzenia
- Kategoria: Bóstwa płodności