Gagauzi – Grupa Etniczna i Ich Rozmieszczenie
Gagauzi, znani jako Gagauzlar, to grupa etniczna o tureckim pochodzeniu, posługująca się językiem gagauskim oraz rosyjskim na terenie Autonomii Gagauskiej (Gagauz Yeri). Ich głównym obszarem zamieszkania jest Gagauzja w południowej Mołdawii, ale występują także w Ukrainie, Bułgarii, Rumunii i Kazachstanie. Liczba Gagauzów szacowana jest na 150-235 tysięcy osób, z czego w Mołdawii identyfikują się jako odrębny naród.
Rozmieszczenie Gagauzów
- Mołdawia – 147 500
- Ukraina – 31 000
- Turcja – 15 000
- Rosja – 11 000
- Bułgaria – 1 400
- Rumunia – 1 200
- Kazachstan – 1 000
Religia i Pochodzenie
Gagauzi są unikalni wśród ludów tureckich, gdyż wyznają prawosławie. Tradycja głosi, że ich osiedlenie w Rosji było warunkowane przez ochrzcenie, na co zgodziła się caryca Katarzyna II. Pochodzenie Gagauzów jest przedmiotem różnych teorii; niektórzy badacze wskazują na ich związek z plemionami Oguzów, Pieczyngów, Kumanów, a także Turków seldżuckich czy sturczonych Bułgarów. Największa grupa Gagauzów w Mołdawii to potomkowie emigrantów z Bułgarii z przełomu XVIII i XIX wieku.
Ustawa o Specjalnym Statusie Gagauz Yeri
Ustawa ta pierwotnie dawała Gagauzom możliwość uzyskania suwerenności w przypadku zjednoczenia Mołdawii z Rumunią poprzez referendum. Zmiany w 2003 roku wprowadziły bardziej szczegółowe zapisy w Konstytucji Mołdawii, jednak nie przyznano Gagauzji prawa do secesji. W podobnej sytuacji znajduje się Naddniestrze, które również nie uznaje władz w Kiszyniowie.
Miasta i Struktura Gagauzji
W Gagauzji znajdują się trzy główne miasta: Komrat, Ceadîr-Lunga i Vulcănești, które administracyjnie obejmują 23 wsie.