Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Gabriel Zabłudowski

Chcę dodać własny artykuł

Gabriel Zabłudowski

Gabriel Zabłudowski, znany również jako Gabriel Gowdel, urodził się 1 kwietnia 1684 roku w Zwierkach, w rodzinie prawosławnych chłopów. Został ochrzczony w cerkwi monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Zabłudowie. Tragicznie zmarł 3 maja 1690 roku w nieznanych okolicznościach.

Okoliczności śmierci

Według relacji, Gabriel został porwany przez arendarza Szutkę, który wywiózł go do Białegostoku, gdzie miał być torturowany. Po jego śmierci ciało chłopca porzucono w polu w pobliżu Zwierek. Śledztwo w tej sprawie zostało przeprowadzone, a informacje na ten temat zachowały się w aktach rady miejskiej Zabłudowa.

Kult świętego

Gabriel został kanonizowany przez Patriarchat Konstantynopolitański w 1820 roku. Jego relikwie przeniesiono z Zabłudowa do Słucka w sarkofagu, a w monasterze Słuckim miały miejsce uzdrowienia przy jego relikwiach. Ciało Gabriela miało nie ulegać rozkładowi, a jego relikwie były pilnowane przez psy po jego śmierci.

  • Data urodzenia: 1 kwietnia 1684
  • Miejsce urodzenia: Zwierki
  • Data śmierci: 3 maja 1690
  • Miejsce śmierci: Białystok
  • Patron: Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce
  • Miejsce kultu: Białystok, Zwierki, Zabłudów, Grodno
  • Wspomnienie: 3 maja (według kal. greg.)

Współczesne interpretacje

W XX wieku Gabriel stał się przedmiotem kontrowersji związanych z oskarżeniami o mord rytualny. Pomimo tego, badania wykazały, że kult Gabriela w Białorusi jest mało znany, a osoby, które się z nim zapoznały, nie wykazywały wrogości wobec Żydów. W 1997 roku telewizja białoruska wspomniała o rzekomym morderstwie rytualnym, co spotkało się z krytyką.

Relikwie Gabriela przeniesiono z Mińska do Grodna w 1944 roku, a główne ośrodki kultu znajdują się w Polsce. Obchody związane z jego pamięcią odbywają się 3 maja oraz 22 września.