Dzisiaj jest 28 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Furkotna Przełęcz

Chcę dodać własny artykuł

Furkotna Przełęcz

Furkotna Przełęcz (słow. Furkotské sedlo, niem. Furkotajoch, węg. Furkota-hágó) znajduje się na wysokości 2277 m n.p.m. w bocznej grani Tatr Wysokich, odchodzącej od Cubryny w kierunku Krywania. Oddziela dwa szczyty: Furkot oraz Ostrą.

Obiekty w pobliżu przełęczy

W grani opadającej na przełęcz z Ostrej znajdują się:

  • Mała Furkotna Turnia (Malá Furkotská veža)
  • Niżnia Furkotna Ławka (Nižná furkotská štrbina)
  • Pośrednia Furkotna Turnia (Prostredná Furkotská veža)
  • Pośrednia Furkotna Ławka (Prostredná furkotská štrbina)
  • Wielka Furkotna Turnia (Furkotská veža)
  • Wyżnia Furkotna Ławka (Vyšná furkotská štrbina)

W kierunku doliny Niewcyrki grań opada stromo, natomiast podejście od strony Doliny Furkotnej jest łagodniejsze. Na przełęcz nie prowadzi żaden wyznaczony szlak turystyczny, jednak dawniej była używana jako połączenie Doliny Furkotnej z Niewcyrką.

Historia przejść

Furkotna Przełęcz była znana koziarzom i pierwszym turystom. Pierwszym turystą, który prawdopodobnie przeszedł przez tę przełęcz, był Bogusz Zygmunt Stęczyński. Na podstawie jego poematu „Tatry” można przypuszczać, że w latach 1845 lub 1851 przeszedł z Doliny Suchej Ważeckiej do Niewcyrki. Pierwsze odnotowane przejście zimowe miało miejsce 14 kwietnia 1914 roku, dokonane przez Józefa Lesieckiego i Józefa Oppenheima.

Podsumowanie

Furkotna Przełęcz jest ważnym punktem w Tatrach Wysokich, znana ze swojej historii i trudności dostępu. Pomimo braku szlaków turystycznych, stanowi interesujący cel dla doświadczonych wędrowców.