Furioso – Rasa Konia Półkrwi
Furioso to rasa koni półkrwi, wyhodowana w państwowej stadninie w Mezőhegyes na Węgrzech. Powstała z krzyżowania klaczy pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej, z ogierem Furioso, wyhodowanym około 1836 roku przez hrabiego Karolyi.
Pokrój
Furioso to koń o imponującym wyglądzie, osiągający wysokość około 160 cm w kłębie. Ma różnorodne maści, z najczęściej spotykanymi kare, skarogniade i gniade. Charakteryzuje się:
- Średniej wielkości, szlachetną głową z dłuższymi uszami.
- Wyraźnie zaznaczonym kłębem oraz mocnymi kończynami.
- Dobrze umięśnionym zadem, choć mniej wyrafinowanym niż u koni wyścigowych.
- Szeroką i głęboką klatką piersiową oraz mocnym grzbietem.
Konie te są znane z wytrzymałości w pracy.
Wykorzystanie
Furioso był używany głównie w armii austro-węgierskiej. To koń wszechstronny, typowy dla polowań, charakteryzujący się:
- Inteligencją i łatwością w prowadzeniu.
- Wszechstronnością pod siodłem, nadając się do jazdy rekreacyjnej, steeple-chase oraz cross-country.
- Umiejętnościami skokowymi i ujeżdżeniowymi, mimo że nie ma idealnych chodów.
Hodowla
W 1885 roku populację koni Furioso połączono z linią koni kawaleryjskich, w tym Norfolk Trotter z Anglii. W miarę upływu czasu, linia ta straciła na znaczeniu, a Furioso krzyżowano z reproduktorami niemieckimi w celu uzyskania nowoczesnych koni sportowych.
Furioso w Polsce
Furioso miał duży wpływ na hodowlę koni w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, gdzie przyczynił się do uszlachetnienia wielu ras. Przykładem jest linia Furioso-Przedświt, hodowana w Stadninie Koni Kalników. Polskie Furioso są mniejsze i bardziej szlachetne niż ich węgierskie odpowiedniki, a ich krzyżowanie z north-starami i końmi pełnej krwi angielskiej przynosi pozytywne efekty.
Furioso pojawił się w Małopolsce w latach 80. XIX wieku, a po 1918 roku zaczął być hodowany w innych regionach Polski. W latach 90. XX wieku polska hodowla skupiła się na uzyskaniu koni sportowych, głównie do skoków.