Fryderyk Wilhelm II
Fryderyk Wilhelm II von Hohenzollern (1744-1797) był królem Prus i elektorem brandenburskim od 1786 roku. Był bratanek Fryderyka II Wielkiego i wolnomularzem. Jego ojcem był książę August Wilhelm, a matką Luiza Amelia z Brunszwiku-Wolfenbüttel.
Przed objęciem władzy
Fryderyk Wilhelm II nie cieszył się szacunkiem swojego stryja, Fryderyka II, który obwiniał jego ojca za klęski wojenne. Stryj był ascetycznym racjonalistą, podczas gdy książę koronny preferował życie na dworze, obfitujące w uczty i romanse. Mimo różnic, Fryderyk Wilhelm zyskał popularność wśród poddanych.
W 1780 roku, z polecenia Fryderyka II, książę odwiedził cesarzową Katarzynę II, gdzie spotkał się z chłodnym przyjęciem. Mimo to zaprzyjaźnił się z Wielkim Księciem Pawłem, obiecując wzajemną przyjaźń.
Król Prus
Fryderyk Wilhelm II powierzył sprawy zagraniczne Ewaldowi von Hertzbergowi, kontynuując politykę antyhabsburską. W 1790 roku zawarł sojusz z Polską, jednak później zmienił kurs, nawiązując układy z Austrią. Po wybuchu wojny z Francją w 1792 roku, po przegranej bitwie pod Valmy, zakończył działania zbrojne i zawarł pokój w Bazylei w 1795 roku.
W tym samym roku uczestniczył w II i III rozbiorze Polski, wspierając Rosję w tłumieniu insurekcji kościuszkowskiej. Po upadku Pierwszej Rzeczypospolitej, zlecił grabież skarbca na Wawelu, co zakończyło się kradzieżą cennych insygniów.
W polityce wewnętrznej Fryderyk Wilhelm II naśladował swoich poprzedników, rozwijając Berlin i wspierając sztukę. W 1794 roku wprowadzono tzw. Landrecht pruski, które obowiązywało aż do 1900 roku.
Potomstwo
Fryderyk Wilhelm II ożenił się dwukrotnie. Jego pierwsze małżeństwo z Elżbietą Krystyną Ulryką zakończyło się rozwodem. W 1769 roku poślubił Fryderykę Luizę z Hesji-Darmstadt, z którą miał siedmioro dzieci, w tym Fryderyka Wilhelma III, który został królem Prus.
Król miał również dzieci z związków morganatycznych, w tym z Wilhelminą Enke i hrabianką Julią von Dönhoff, z których wywodzili się hrabiowie von Brandenburg.
Genealogia
Fryderyk Wilhelm II był częścią rodu Hohenzollernów, który miał znaczący wpływ na historię Prus i Niemiec.