Fryderyk Cieszyński
Fryderyk Cieszyński (ur. między 1480 a 1483 – zm. w czerwcu 1507) był rektorem uniwersytetu w Wiedniu oraz synem księcia cieszyńskiego Kazimierza II i Joanny z Podiebradów.
Fryderyk, jako najstarszy syn, był przeznaczony do kariery duchownej, co miało na celu zwiększenie wpływów jego ojca na Śląsku. W 1501 roku, dzięki wsparciu ojca i innych książąt śląskich, został zgłoszony na biskupa pomocniczego wrocławskiego. Jego kandydatura została jednak odrzucona przez kapitułę katedralną, niechętną Kazimierzowi II ze względu na jego politykę wobec Kościoła.
Pomimo niepowodzeń, Fryderyk w 1503 roku został wysłany do Wiednia, gdzie objął stanowisko rektora uniwersytetu. Następnie udał się do Włoch na studia. W 1506 roku, z pomocą ojca, uzyskał stanowisko prepozyta kolegiaty św. Krzyża we Wrocławiu oraz dziekana kapituły wrocławskiej.
Niestety, jego obiecująca kariera zakończyła się tragicznie w czerwcu 1507 roku, kiedy to Fryderyk zmarł niespodziewanie we Włoszech. Został pochowany w katedrze w Sienie.
Podsumowanie
- Fryderyk Cieszyński: ur. między 1480 a 1483, zm. 1507
- Rektor uniwersytetu w Wiedniu
- Przeznaczony do kariery duchownej
- Nieudana kandydatura na biskupa pomocniczego w 1501
- Stanowisko rektora uzyskał w 1503 roku
- Zmarł w 1507 roku we Włoszech, pochowany w Sienie
Kategoria
- Ludzie związani z Wrocławiem
- Piastowie cieszyńscy i oświęcimscy
- Prepozyci kapituły kolegiackiej Św. Krzyża we Wrocławiu