Front Wyzwolenia Palestyny
Front Wyzwolenia Palestyny (FWP) to polityczno-militarna organizacja palestyńskich nacjonalistów, założona w 1976 lub 1977 roku przez Abu Abbasa, po rozłamie w Ludowym Froncie Wyzwolenia Palestyny – Głównym Dowództwie. Powodem rozłamu było poparcie liderów LFWP–GD dla syryjskich działań przeciwko Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Libanie.
Historia
Po powstaniu FWP doszło do intensywnych starć z LFWP–GD, które nasiliły się po atakach bombowych na biura FWP w Beirucie w 1977 roku, prowadzących do śmierci około 200 osób. W 1989 roku frakcja Abbasa wchłonęła większość struktur rozłamowych, a on sam stał się zwolennikiem współpracy z OWP. W latach 1984–1991 zasiadał w Komitecie Wykonawczym OWP, jednak po 1998 roku ograniczył współpracę, uznając kierownictwo OWP za zbyt ugodowe wobec Izraela.
W wyborach w Autonomii Palestyńskiej w 1996 roku FWP uzyskał jedynie 0,11% głosów, a w 2006 roku, startując pod nazwą „Męczennik Abu Abbas”, osiągnął 0,30% głosów.
Obecnie struktury FWP znajdują się w Autonomii Palestyńskiej oraz południowym Libanie, z prawdopodobnym przedstawicielstwem w Syrii. W przeszłości organizacja miała bazy w Tunezji, Libii i Iraku.
Incydenty
- W marcu 1981 roku miała miejsce nieudana próba przeniknięcia dwóch fedainów do Izraela, którzy zostali aresztowani po lądowaniu w okolicach Hajfy.
- W kwietniu 1981 roku dwóch terrorystów zginęło podczas nieudanej próby przeniknięcia na teren Izraela balonem.
- W październiku 1985 roku bojownicy FWP porwali liniowiec MS Achille Lauro, w wyniku czego zginął obywatel USA, Leon Klinghoffer.
Ideologia
FWP wyznaje skrajnie lewicową doktrynę i był notowany na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej do 2011 roku.
Podsumowanie
Front Wyzwolenia Palestyny to organizacja z bogatą historią konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych, z ideologią lewicową i wieloma kontrowersyjnymi incydentami w swoim dorobku. Mimo niskiego poparcia w wyborach, FWP wciąż odgrywa rolę w palestyńskim ruchu narodowym.