„`html
Franknowo
Franknowo (niem. Frankenau) to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Jeziorany. Do 1954 roku była siedzibą gminy, a w latach 1954-1972 stanowiła siedzibę gromady. Miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego w latach 1975-1998. Obecnie we wsi mieszka około 660 osób.
Położenie
Wieś znajduje się 6 km na północny wschód od Jezioran, w malowniczym krajobrazie polodowcowym, z charakterystyczną formą moreny wysoczyzny falistej. W pobliżu zlewnia czterech dopływów rzeki Łyny: Wasąga, Kirsny, Symsarny i Pisy. Wysokie wzniesienie, zwane „Górą Zamkową”, według legendy miało być miejscem, gdzie znajdował się zamek.
Historia
Franknowo zostało lokowane 3 grudnia 1346 roku przez wójta biskupiego Brunona z Lutr. Wieś znacznie ucierpiała podczas wojny trzynastoletniej oraz w latach 1519-1521. Po zniszczeniach, w połowie XVI wieku, nastąpiło jej ponowne zasiedlenie. W 1785 roku zamieszkiwali ją głównie Niemcy, a w 1939 roku populacja wynosiła 927 osób. Po II wojnie światowej do wsi zaczęli napływać Polacy oraz Ukraińcy.
Zabytki
- Kościół: zbudowany w XIV wieku, odbudowany w 1565 roku. W 1751 roku powstała nowa świątynia. Posiada barokowo-klasycystyczną fasadę i drewniany sufit z 1845 roku.
- Kapliczki: osiem warmińskich kapliczek z XIX i XX wieku.
- Krzyże przydrożne
- Cmentarz: z zabytkowymi grobami i pomnikami.
- Budynek szkoły: wcześniej szkoła parafialna.
- Dawna stacja kolejowa: obecnie nieczynna, zaadaptowana na cele mieszkalne.
Przypisy
Franknowo to wieś o bogatej historii, z zachowanymi zabytkami, które świadczą o jej przeszłości oraz tradycji regionalnej.
Bibliografia
- Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, Tom II, Warszawa, 1881.
- Rzempołuch A., Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 1993.
- „Biskupiec z dziejów miasta i powiatu”, Olsztyn, 1969.
„`