Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Franciszek Wróblewski

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Franciszek Wróblewski

Franciszek Wróblewski (ur. 1869, zm. 15 listopada 1944) był księdzem rzymskokatolickim i działaczem społecznym na Pomorzu. Jego działalność koncentrowała się na edukacji społeczno-gospodarczej oraz promocji polskiego czytelnictwa.

Życiorys

Wróblewski był członkiem tajnej organizacji filomackiej, prowadząc edukację na temat historii Polski. Angażował się w sprawy społeczne, gospodarcze i narodowe, zwłaszcza w powiecie kościerskim. Był aktywnym członkiem polskich stowarzyszeń, w tym:

  • „Straż” (1905)
  • Towarzystwo Naukowe w Toruniu (1928–1939)

W 1902 roku współzałożył Bank Ludowy w Kościerzynie, a w 1904 zainicjował powstanie „Spółki Parcelacyjnej”, która rozparcelowała majątki, zapobiegając ubytkom ziemi na rzecz Niemców. Jako delegat uczestniczył w zjazdach Prowincjonalnego Komitetu Wyborczego na Prusy Zachodnie.

W 1918 roku był członkiem Powiatowej Rady Ludowej oraz delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy w Poznaniu. Był wiceprezesem PSL-Pomorze do października 1920. Obchodząc w 1919 roku jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich, pracował jako proboszcz w parafii w Niedamowie, a od 1921 roku w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Lipinkach.

Podczas II wojny światowej uniknął deportacji, jednak musiał opuścić plebanię. Zamieszkał w organistówce z organistą i jego rodziną. Zmarł w wieku 75 lat, a jego ciało spoczęło na przykościelnym cmentarzu w Lipinkach.

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi (1930)

„`