Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Franciszek Wincenty Mazaraki

Chcę dodać własny artykuł

Franciszek Wincenty Mazaraki (1812–1896)

Franciszek Wincenty Mazaraki, herbu Newlin, był właścicielem ziemskim oraz powstańcem listopadowym. Urodził się w 1812 roku w majątku Wyganowice koło Lublina, w rodzinie związanej z historią Polski. Jego ojciec, Jan Nepomucen Bonifacy, był uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń, w tym konfederacji barskiej oraz walk napoleońskich. Matka, Antonina z Chylińskich, pochodziła z senatorskiego rodu.

Udział w powstaniach

Po wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku, Mazaraki wstąpił do pułku „Krakusy” i walczył pod dowództwem gen. Józefa Dwernickiego. Brał udział w bitwach pod Stoczkiem i Boremlem, gdzie został awansowany na podporucznika.

Po zakończeniu powstania osiedlił się w Hebdowie, gdzie ożenił się z Eleonorą Łagowską herbu Grzymała. Mieli sześcioro dzieci: Juliana, Walerego, Jana, Aleksandra Teofila, Bronisławę Mariannę oraz Augusta Romualda.

Życie po powstaniach

W lutym 1846 roku Mazaraki uczestniczył w powstaniu miechowskim, dowodzonym przez jego kuzyna Ludwika Mazaraki. W latach 50. XIX wieku nabył majątki Przecławka, Parszywska, Polichno i Dębowiec koło Pińczowa, gdzie osiedlił się na stałe.

Mazaraki był donatorem parafii w Wolicy oraz wójtem Pińczowa, co świadczy o jego wysokim uznaniu w społeczności lokalnej.

Śmierć i dziedzictwo

Zmarł w 1896 roku w Przecławce, a jego ciało spoczęło na cmentarzu w Wolicy w grobowcu rodzinnym.

  • Kategoria: Oficerowie powstania listopadowego
  • Kategoria: Powstańcy krakowscy
  • Kategoria: Uczestnicy bitwy pod Stoczkiem (1831)