„`html
Franciszek Smuda
Franciszek Smuda (ur. 22 czerwca 1948 w Lubomi, zm. 18 sierpnia 2024 w Krakowie) był polskim piłkarzem i trenerem piłkarskim. Jako obrońca grał w klubach takich jak Stal Mielec, Legia Warszawa oraz w amerykańskich zespołach. Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę trenerską, zdobywając liczne sukcesy w polskich klubach.
Dzieciństwo i kariera piłkarska
Smuda urodził się w rodzinie z czwórką dzieci. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w technikum budowlanym. Karierę piłkarską rozpoczął w Unii Racibórz, a następnie grał w Odrze Wodzisław Śląski i Ruchu Chorzów. W I lidze zadebiutował w Stali Mielec, a później występował w Legii Warszawa i klubach w Stanach Zjednoczonych. Karierę zakończył w Niemczech.
Kariera trenerska
Smuda rozpoczął pracę trenerską w niższych ligach niemieckich, a od 1989 roku trenował zespoły w Turcji. Po powrocie do Polski w 1993 roku, objął Stal Mielec, a później Widzew Łódź, z którym zdobył dwa mistrzostwa i brał udział w Ligi Mistrzów UEFA. Jego sukcesy obejmowały również Wisłę Kraków, Lecha Poznań i Zagłębie Lubin. W latach 2009–2012 pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski.
Styl trenerski
Smuda był znany z ofensywnego stylu gry oraz kładł duży nacisk na przygotowanie fizyczne. Jego drużyny charakteryzowały się pressingiem i szybkim przechodzeniem z obrony do ataku. Był również uważany za prekursor gegenpressingu w Polsce.
Życie prywatne
Posiadał podwójne obywatelstwo – polskie i niemieckie. Był dwukrotnie żonaty, miał dwoje dzieci. Chorował na białaczkę, a po przeszczepie szpiku zmarł 18 sierpnia 2024 roku.
Odznaczenia i upamiętnienie
Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2022 roku został członkiem Galerii Legend Ekstraklasy. Po jego śmierci w Polsce odbyły się liczne upamiętnienia, w tym minuta ciszy przed meczami ligowymi.
Sukcesy
Trenerskie
- Widzew Łódź: Mistrzostwo Polski (1996, 1997)
- Wisła Kraków: Mistrzostwo Polski (1999)
- Lech Poznań: Puchar Polski (2009)
- Zagłębie Lubin: 3. miejsce w Ekstraklasie (2006)
Indywidualne
- Trener Roku w Polsce: 1996, 1997, 1999, 2008
- Osobowość Roku w Polsce: 2009
„`