Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Franciszek Frąckowiak

„`html

Reklama

Franciszek Frąckowiak

Franciszek Frąckowiak (13 września 1911 – 25 czerwca 1978) był polskim działaczem politycznym i samorządowym. Urodził się w Langenbochum w Niemczech, w rodzinie polskiego górnika Józefa Frąckowiaka. W 1920 roku rodzina powróciła do Polski.

Kariera zawodowa

Franciszek rozpoczął naukę zawodu ślusarza w 1926 roku w Zakładach H. Cegielski w Poznaniu, gdzie pracował aż do 1950 roku, z krótką przerwą w latach 1933-1935. W trakcie swojej kariery awansował na różne stanowiska, w tym mistrza i wicedyrektora administracyjno-handlowego.

Reklama

Działalność polityczna

W 1950 roku Frąckowiak objął stanowisko wiceprezydenta Poznania, a następnie przez wiele lat był przewodniczącym prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W 1954 roku był inicjatorem utworzenia dzielnicowych rad narodowych, a w 1957 roku doprowadził do przyznania Poznaniowi statusu miasta wydzielonego.

W 1961 roku rozpoczął pracę w dyplomacji jako konsul generalny PRL w Bratysławie, a po powrocie do Poznania w 1966 roku zajął stanowisko zastępcy dyrektora naczelnego Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Członkostwo w partiach

Frąckowiak był członkiem kilku partii politycznych: PPS, PPR oraz PZPR, gdzie zajmował różne funkcje w lokalnych komitetach.

Życie osobiste i odznaczenia

Był żonaty z Marią Borowiak, z którą miał dwoje dzieci. Zmarł w 1978 roku i został pochowany na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu. Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia

  • Marian Olszewski, Franciszek Frąckowiak, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981.
  • Tadeusz Świtała, „Franciszek Frąckowiak [przewodniczący Prezydium Rady Narodowej m. Poznania]”, Jubileusze, 1960.

„`

Reklama
Reklama