Franciszek Bogdan Bobrowski
Franciszek Bogdan Bobrowski (12 lipca 1950 – 9 grudnia 2017) był polskim górnikiem, działaczem związkowym i politykiem, pełniącym funkcję senatora w latach 2001–2005.
Życiorys
W 1971 roku Bobrowski ukończył technikum górnicze, zdobywając dyplom technika-mechanika maszyn górniczych. Rozpoczął pracę w Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, gdzie pełnił funkcję operatora zwałowarki. Po krótkim okresie pracy w Zgorzeleckich Zakładach Naprawczych, powrócił do kopalni, osiągając stanowisko kierownika działu handlu i marketingu.
W latach 1994–1996 był przewodniczącym Związku Zawodowego Górników w Kopalni „Konin”, a od 1999 roku przewodniczącym Federacji Związków Zawodowych Górnictwa Węgla Brunatnego. Angażował się również w Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, a także pełnił rolę wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
W wyborach w 2001 roku uzyskał mandat senatora z ramienia koalicji SLD-UP w okręgu konińskim. W Senacie aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. W 2005 roku nie ubiegał się o reelekcję.
Bobrowski zmarł 9 grudnia 2017 roku w Koninie, gdzie został pochowany na cmentarzu komunalnym.
Życie prywatne
Był synem Tadeusza i Anieli Bobrowskich. W 2010 roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Pracy.
Odznaczenia i przynależności
- Odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (III Rzeczpospolita)
- Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Pracy
Podsumowanie
Franciszek Bogdan Bobrowski był wpływową postacią w polskim górnictwie i polityce, aktywnie działając na rzecz pracowników i społeczności lokalnej. Jego zaangażowanie w związki zawodowe oraz kariera senatorska pozostawiły ślad w regionie konińskim.