Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Fosowskie

Chcę dodać własny artykuł

Fosowskie – Dzielnica Kolonowskiego

Fosowskie (niem. Vossowska) to dzielnica miasta Kolonowskie, położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, nad rzeką Mała Panew. Początkowo była samodzielną osadą, a od końca XVIII wieku stała się ośrodkiem hutnictwa i ważnym węzłem kolejowym w XIX wieku.

Nazwa

Nazwa Fosowskie pochodzi od nazwiska inżyniera Arnolda Heinricha Vossa, który zbudował hutę. W XIX wieku wieś figurowała jako Vossowska. W latach 1936-1945, pod rządami III Rzeszy, nazwa została zmieniona na Vosswalde, a po wojnie na Wosowska.

Historia

W 1790 roku hrabia Philipp Colonna zlecił budowę huty oraz domów dla robotników, co przyczyniło się do rozwoju osady. Lata 1856-1858 to czas budowy linii kolejowej Oppeln – Tarnowitz, a w 1868 roku zbudowano stację centralną oraz lokomotywownię. W kolejnych latach powstały nowe linie kolejowe, które łączyły Fosowskie z innymi miastami.

W 1888 roku w Fosowskim rozpoczęła działalność Fabryka Suchej Destylacji Drewna. W 1908 roku powstała wieża ciśnień, a w 1911 roku osada zyskała elektryczność. W 1928 roku zbudowano kościół ewangelicki, a w 1957 roku szkołę podstawową i przedszkole.

W 1973 roku Fosowskie zostało przyłączone do Kolonowskiego, co przyczyniło się do nadania Kolonowskiemu praw miejskich. Od 2014 roku działa jednostka pomocnicza Dzielnica Fosowskie, a mieszkańcy mogą uczestniczyć w wyborach do zarządu dzielnicy.

Fosowskie należy do dwóch parafii: katolickiej w Staniszczach Wielkich oraz ewangelicko-augsburskiej w Lasowicach Wielkich. Działa tu również Caritas, koło Mniejszości Niemieckiej oraz lokalny chór. Mieszkańcy mają dostęp do jednostki straży pożarnej oraz klubu skatowego.

Zabytki

  • Zbiorowa mogiła powstańców śląskich na cmentarzu katolickim przy ul. ks. Gajdy.

Galeria

W Fosowskim znajdują się następujące obiekty:

  • Wieża ciśnień
  • Cmentarz parafialny
  • Dworzec kolejowy
  • Szkoła
  • Nastawnia
  • Kościół ewangelicki