Fosa miejska w Głogowie
Historia
Fosa miejska w Głogowie to element fortyfikacji, który powstał w XVII wieku w czasie wojny trzydziestoletniej, kiedy miasto zostało przekształcone w twierdzę. Otoczone bastionowym narysem, Głogów posiadał 11 bastionów, fosę oraz wały ziemne. Do dziś przetrwał fragment suchej fosy, w sąsiedztwie dwóch bastionów: „Sebastian” i „Leopold”. Wejścia do fosy znajdują się przy ul. Szkolnej i ul. Rzeźniczej.
Obecnie fosa pełni funkcję rekreacyjną i spacerową. Po zburzeniu fortyfikacji na początku XX wieku, zachowany fragment został zagospodarowany, a w jego wnętrzu urządzono rozarium z około 2000 krzaków róż oraz nasadzenia drzew egzotycznych, które tworzą przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną.
Twierdza Głogów była wielokrotnie modernizowana i wzbogacana o nowe elementy, takie jak kazamata, tunele kontrminowe oraz poterny. Zachował się również fragment podziemnego bloku koszarowego przy ul. Szkolnej. Fosa została wpisana do rejestru zabytków 18 grudnia 1963 roku pod numerem A/2643/668. W 2013 roku zainstalowano iluminację, a w 2016 roku przeprowadzono odwodnienie fosy.
Galeria
- Plik:Glogow Fosa 2005 1.JPG
- Plik:Glogow Fosa 2005 2.JPG
- Plik:Glogow Fosa 2005 3.JPG