Fluorowcowodory i Halogenowodory
Fluorowcowodory, zwane również halogenowodorami, to nieorganiczne związki chemiczne, które powstają z połączenia fluorowców (halogenów) z wodorem. Do tej grupy związków zalicza się:
- fluorowodór (HF)
- chlorowodór (HCl)
- bramonowodór (HBr)
- jodowodór (HI)
W warunkach standardowych wszystkie fluorowcowodory są gazami, z wyjątkiem astatowodoru, którego właściwości nie zostały jeszcze wystarczająco zbadane (stan na 2014 rok). Cząsteczki tych związków charakteryzują się wiązaniami kowalencyjnymi między atomem wodoru a niemetalem.
Właściwości i Zastosowanie
Fluorowcowodory wykazują wysoką rozpuszczalność w wodzie, a ich roztwory są mocnymi kwasami, z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego, który jest średnio mocny. Sole fluorowcowodorów nazywane są halogenkami i mają różnorodne zastosowania w przemyśle chemicznym.
Pseudohalogenowodory
Oprócz fluorowcowodorów istnieją również pseudohalogenowodory. Są to związki, w których atom halogenu został zastąpiony grupą pseudohalogenową. Przykładami takich związków są:
- cyjanowodór (HCN)
- azotowodór (HN3)
Podsumowanie
Fluorowcowodory i pseudohalogenowodory to istotne związki chemiczne, które mają szerokie zastosowanie i istotne właściwości, takie jak rozpuszczalność w wodzie i kwasowość roztworów.