„`html
Konzentrationslager Flossenbürg
Konzentrationslager Flossenbürg był niemieckim obozem koncentracyjnym założonym 4 maja 1938 roku w pobliżu Weiden w Górnym Palatynacie, Bawaria. Obóz funkcjonował do 20 kwietnia 1945 roku, a jego działalność miała miejsce w okresie ekspansji III Rzeszy.
Historia obozu
Flossenbürg został zbudowany obok kamieniołomów granitu, w których więźniowie byli wykorzystywani do pracy przymusowej. W obozie istniało krematorium oraz plac egzekucji. W latach 1943-1944, w wyniku zwiększonego wysiłku wojennego, oboz stał się bazą dla licznych podobozów, które wspierały niemiecki przemysł wojenny.
W obozie zginęli członkowie niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, w tym Wilhelm Canaris i Dietrich Bonhoeffer. 20 kwietnia 1945 roku SS zarządziło ewakuację obozu „Marszami Śmierci”, w wyniku której wiele więźniów zginęło. Ostatecznie Flossenbürg został wyzwolony 23 kwietnia 1945 roku przez wojsko amerykańskie.
Więźniowie i ofiary
W obozie przeszło przez 96 tysięcy więźniów, w tym Polacy, Rosjanie, Francuzi, Czesi i Żydzi. Szacuje się, że liczba ofiar wynosiła od 30 do 77 tysięcy. Wśród nich byli:
- 28 tys. jeńców sowieckich
- 17 tys. Polaków
- 3200 Francuzów
- 3200 Czechów
- 3100 Żydów
- 2 Amerykanów
- Nieznana liczba Serbów, Estończyków, Chorwatów, Włochów i Niemców
Dzieje powojenne
Po wojnie obozowe zabudowania służyły Amerykanom jako miejsce internowania nazistowskich więźniów oraz oboz przejściowy dla osób wracających do swoich krajów. Dziś Flossenbürg jest miejscem pamięci, upamiętniającym ofiary obozu.
„`