Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Floren

Floren – Złota Moneta Florencji

Floren to złota moneta o masie około 3,5 grama, bita przez Florencję od 1252 roku. Dzięki stabilnej wartości, stała się jedną z głównych monet w Europie. Od XIV wieku była naśladowana przez wiele krajów, w tym Włochy, Czechy, Węgry, Francję i Niderlandy.

Naśladowania i Wariacje

Floren szybko zyskał status standardu monetarnego w Europie, podobnie jak grosz czy srebrny talar. Wiele krajów biło własne wersje florenów, które często nawiązywały do ikonografii oryginalnej monety:

  • Lilia na awersie
  • Postać świętego Jana Chrzciciela na rewersie

Wschodnioeuropejskie Odmiany

Jedną z najważniejszych odmian florenów były monety bite od XIV wieku przez władców Węgier. W tym okresie odkryto tam największe złoża złota w Europie, a ich roczne wydobycie znacznie przewyższało inne regiony, takie jak Śląsk czy Czechy. Od nazwy florenów węgierskich pochodzi określenie „forinta”.

Polskie Emisje Florenów

W Polsce istnieje nieliczna emisja florenów z czasów Władysława Łokietka, charakteryzująca się inskrypcją WLADISLAVS D(e)I G(ratia) REX – S(anctus) STANISLAVS POL(oni)E. Moneta ta łączyła cechy florenów węgierskich i florenckich, z wizerunkiem świętego Stanisława na rewersie. Obecnie w zbiorach polskich znajduje się tylko jeden egzemplarz tej monety.

Terminologia w Polsce

W Polsce termin „floren” odnosił się do monet złotych w obiegu, jednak z czasem został zastąpiony przez nazwę „dukat”, także określaną jako czerwony złoty lub czerwoniec.

Najnowsze aktualności: