Fizjologia człowieka
Fizjologia człowieka to dziedzina nauki zajmująca się procesami życiowymi w organizmie, analizując czynności komórek, tkanek i narządów oraz zasady, które nimi rządzą. Kluczowym pojęciem w tej dziedzinie jest homeostaza, czyli równowaga fizykochemiczna, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wszystkie elementy ciała współpracują w celu jej utrzymania.
Badania w zakresie fizjologii opierają się na różnych naukach, takich jak fizyka, chemia i biologia, a także współpracują z takimi dyscyplinami jak cytologia, anatomia, biofizyka i biochemia. Poszczególne działy fizjologii stanowią podstawę wielu nauk klinicznych, na przykład:
- Endokrynologia – oparta na fizjologii układu dokrewnego
- Kardiologia – oparta na fizjologii układu krążenia
Fizjologia człowieka łączy biologię z medycyną, a jej zakres obejmuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale także metody przywracania równowagi po zakłóceniach, które określane są jako patologia.
Podział fizjologii
- Fizjologia komórki – cytologia
- Fizjologia układu nerwowego – neurofizjologia
- Fizjologia układu krążenia
- Fizjologia układu oddechowego
- Fizjologia układu dokrewnego
- Fizjologia układu pokarmowego
- Fizjologia układu ruchu
- Fizjologia układu moczowo-płciowego
- Fizjologia układu odpornościowego – immunologia
- Fizjologia patologiczna – patofizjologia
Fizjologia człowieka jest zatem istotnym obszarem badań, który dostarcza wiedzy o funkcjonowaniu organizmu oraz o sposobach przywracania równowagi w przypadku zaburzeń.