„`html
Fiszewo – Charakterystyka
Fiszewo (niem. Fischau) to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Gronowo Elbląskie. Znajduje się na obszarze Żuław Elbląskich, przy trasie kolejowej Tczew-Malbork-Elbląg, gdzie funkcjonuje przystanek osobowy PKP „Fiszewo”.
Historia
Wieś była królewską osadą w II połowie XVI wieku, należącą do województwa malborskiego. W latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa elbląskiego. Fiszewo jest miejscem pamięci żołnierzy polskich, weteranów powstania listopadowego, którzy zostali zamordowani przez wojska pruskie 22 stycznia 1832 roku. Wydarzenie to, znane jako masakra w Fiszewie, zostało opisane przez Adama Mickiewicza w „Księgach pielgrzymstwa polskiego”. Miejscowość jest także współorganizatorem corocznych złazów ku czci poległych powstańców, które organizuje elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
Zabytki
- Mury zewnętrzne kościoła gotyckiego z XIV wieku
- Dworek z XVIII wieku
- Pamiątkowy obelisk poświęcony powstańcom listopadowym
- Pozostałości cmentarza z XVIII/XIX wieku, na którym chowano ewangelików i menonitów, z zachowanymi nagrobkami i steliami.
Podsumowanie
Fiszewo to wieś o bogatej historii i cennych zabytkach, będąca miejscem pamięci narodowej. Mieszkańcy są repatriantami, którzy osiedlili się tu po 1945 roku. Warto zwrócić uwagę na lokalne inicjatywy, które pielęgnują pamięć o poległych oraz na zachowane obiekty historyczne.
„`