Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Fiodor Tokariew

Fiodor Wasiljewicz Tokariew

Fiodor Wasiljewicz Tokariew (1871-1968) był radzieckim konstruktorem broni strzeleckiej, znanym głównie z projektowania pistoletu TT oraz karabinów samopowtarzalnych. Urodził się 14 czerwca 1871 roku w kozackiej osadzie nad rzeką Jegorłyk, a zmarł 7 czerwca 1968 roku w Moskwie.

Życiorys

Tokariew rozpoczął edukację w wojskowej szkole rzemieślniczej, gdzie zdobył umiejętności kowalskie i rusznikarskie. Ukończył Nowoczerkieską Szkołę Wojskową w 1891 roku oraz Junkierską Szkołę Kozacką w 1900 roku. Służył w pułku kozackim jako naczelnik uzbrojenia.

W 1907 roku, będąc studentem Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej w Oranienbaumie, skonstruował karabin automatyczny oparty na karabinie Mosin. Po I wojnie światowej kontynuował prace nad bronią, a w 1925 roku na uzbrojenie Armii Czerwonej przyjęto jego lekkomotywowy karabin maszynowy Maxim-Tokariew.

Najbardziej znanym osiągnięciem Tokariewa jest pistolet TT, który wszedł do użytku w latach 30. XX wieku i był standardową bronią krótką Armii Czerwonej aż do lat 50. XX wieku. Opracował również karabiny SWT-38 oraz SWT-40, które były wykorzystywane przez armię.

W 1940 roku Tokariew uzyskał stopień doktora nauk technicznych i wstąpił do Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej. W 1941 roku został deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR, a w 1950 roku zakończył pełnienie tej funkcji. Po zakończeniu kariery zawodowej, Tokariew osiedlił się w Moskwie, gdzie zmarł.

Odznaczenia

Tokariew był cenionym konstruktorem i otrzymał liczne odznaczenia, w tym:

  • Medal „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej
  • Nagrodę Stalinowską
  • Order Lenina (czterokrotnie)
  • Order Czerwonego Sztandaru Pracy
  • Order Suworowa II klasy
  • Order Wojny Ojczyźnianej I klasy
  • Order Czerwonej Gwiazdy

Fiodor Tokariew pozostaje znaczącą postacią w historii radzieckiej broni strzeleckiej i jego wkład był wysoko oceniany zarówno w kraju, jak i za granicą.

Przypisy i bibliografia

Ważniejsze źródła dotyczące Tokariewa to publikacje, w tym artykuł Wojciecha Weilera w magazynie Arsenał.