Filippi – Starożytne Miasto
Filippi (łac. Philippi, gr. Φἱλιπποι) to starożytne miasto greckie, a później kolonia rzymska, zlokalizowane w pobliżu wybrzeży Morza Egejskiego, w obecnej Macedonii Wschodniej. W 2016 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Historia
Miasto zostało założone przez Filipa Macedońskiego w 356 roku p.n.e. na miejscu wcześniejszej twierdzy Krenides. Dzięki bogatym złożom kruszców, Filippi stało się miejscem działalności mennicy.
W 168 roku p.n.e. miasto zostało zajęte przez Rzymian. W 42 r. p.n.e. miała miejsce bitwa pod Filippi, gdzie wojska Antoniusza i Oktawiana Augusta pokonały zabójców Cezara, Brutusa i Kasjusza. Po tej bitwie, miasto zyskało status Colonia Victrix Philippensium, a w 30 roku p.n.e. cesarz August przesłał dodatkowych kolonistów, co przyczyniło się do jego rozwoju.
Wpływ Chrześcijaństwa
W Filippi działał apostoł Paweł, który w latach 49-50 n.e. założył pierwszą wspólnotę chrześcijańską na kontynencie europejskim. Miasto, które w tym czasie znacznie się rozrosło, stało się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Paweł odwiedził Filippi jeszcze dwukrotnie, a jego list do Filipian, datowany na lata 54-55, dokumentuje wyniki jego nauk.
Upadek i Dziedzictwo
Filippi stało się siedzibą metropolity bizantyjskiego w X wieku, jednak od XIII wieku zaczęło podupadać, głównie z powodu konkurencji z Kawali. Do dziś z miasta zachowały się fragmenty agory, biblioteki, palestry, teatru, murów miejskich oraz dwóch bazylik chrześcijańskich z V i VI wieku.