Filip Łobodziński
Filip Łobodziński (ur. 24 marca 1959, Warszawa) to polski dziennikarz, tłumacz i muzyk, znany również jako aktor dziecięcy. Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana i iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Kariera filmowa
Łobodziński rozpoczął swoją karierę jako aktor dziecięcy, występując w filmach takich jak Abel, twój brat (1970), Podróż za jeden uśmiech (1971) oraz Stawiam na Tolka Banana (1973). Po przerwie powrócił na ekran w 2009 roku w filmie Groby. Jest także scenarzystą filmu Dumka (2008) oraz wystąpił w teledysku do piosenki Gdzie są przyjaciele moi.
Muzyka
W czasach studenckich założył Zespół Reprezentacyjny, z którym nagrał kilka albumów. Współpracował również z Filharmonią im. Romualda Traugutta oraz z różnymi artystami, w tym Małgorzatą Walewską i Justyną Steczkowską. W 2017 roku wydał płytę z tłumaczeniami piosenek Boba Dylana.
Dziennikarstwo
Łobodziński jest aktywnym dziennikarzem od 1988 roku. Pracował w takich mediach jak „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Obserwator Codzienny”, TVP1 i „Newsweek Polska”. W 1999 roku uczestniczył w rozmowach z kubańskimi dysydentami oraz prowadził program kulturalny TVP Pegaz.
Tłumaczenie
Od 1995 roku Łobodziński tłumaczy literaturę hiszpańskojęzyczną, w tym dzieła Artura Pereza-Revertego i Rosy Montero. Jego przekład powieści Klub Dumas przyniósł mu uznanie, a w 2019 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za tłumaczenie prozy Boba Dylana.
Życie prywatne
Filip Łobodziński jest w trzecim małżeństwie i ma dwie córki. Jego życie prywatne pozostaje w dużej mierze w sferze prywatności.
Wybrane publikacje
- (z Grzegorzem Brzozowiczem) Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury, 2000.
- Moja osobista historia „Murów”, 2010.
- Filip Łobodziński?, 2024.
Filmografia
Łobodziński zagrał w wielu filmach fabularnych i zajmował się dubbingiem, podkładając głos w popularnych produkcjach animowanych.
Filip Łobodziński to wszechstronny artysta, który łączy pasję do muzyki, filmu i literatury, pozostawiając znaczący ślad w polskiej kulturze.